2.Část prezentace navazující na téma audioformátů FLAC a OGG Vorbis – KOMPRESNÍ VIDEOFORMÁTY
Ve 2.části této prezentace se zaměřím především na svobodné kompresní videoformáty v krátkosti si ale vyjsníme pojem slova k čemu takovýá videoformát slouží v další části si představíme v krátkosti komerční videoformáty a poté se vrhneme na svobodné videoformáty.
Videoformát je soubor obsahující obrazovou a zvukovou stopu.Velmi často může zobrazovat i text jedná-li se cizojazyčný film.
Proprietární videosoubory
Mnohokrát jsme o nich slyšeli ale také je používáme každý den.Proč vlastně vysvětluji tento pojem proprietární a svobodný?Protože se jedná o zcela odlišný postup využití ale také i distribuce.Proprietární formáty které jsou vlastněny vývojáři - společnostmi mezi tyto formáty patří zejména:
Rozdíl mezi proprietárními a svobodnými formáty levá část tabulky obsahuje seznam proprietárních formátů , pravá opak proprietárních - svobodných – bezplatných formátů(...)
M P E G – 1
M P E G – 2
M P E G – 4
D i v X
W M V
X v i d
XviD je opakem DiVx jedná se takovou malou legrační přesmyčku Xvid je otevřeným svobodným – bezplatným(kodekem) videoformátem který využívá formátu MPEG-4.Protože je tento videoformát(kodek) bezplatný může jej kdokoliv využít pro komprimování svých celovečerních a nebo i kratičkých filmů,můžete si zvolit výslednou kvalitu obrazu rychlost snímků ,rychlost snímků za sekundu nebo doprovodný zvukový formát.Většinou se právě v souvislosti s s tímto kodekem používá audioformát MP3 LAME který je otevřeným svobodným kodekem.
Výhodou tohoto formátu je nejenom jeho povaha open source projektu ale především jeho kompatibilita.Tento videoformát totiž přehrají všechny DVD přehrávače/rekordéry , Blu-Ray přehrávače a některé značky přenosných flashových MP4 přehrávačů.
Kde se vzal kodek XviD aneb jeho stručná historie(text který je v tomto snímku obsažen pochází z otevřené Wikipedie tudíž nejsem autorem tohoto textu
V roce 1999 byli u Microsoftu názoru, že je třeba prorazit do slibných oblastí distribuce videa po síti a vypustili do světa tři kodeky založené na MPEG-4. Použití těchto kodeků bylo možné jen v úplně novém a s ničím neslučitelném formátu ASF. To se nesetkalo s přílišným úspěchem, a tak se kodek v3 stal předmětem zájmu hackerů. Po násilném zásahu se dal, pod názvem DivX ;-) 3, použít v AVI souborech. Nelegální DivX ;-) 3 se stal velmi populárním a dodnes má své příznivce. Tento kodek Microsoftu však nebyl kompatibilní se standardem MPEG-4. Microsoft pod tlakem okolností nakonec v3 uvolnil, ale už bylo pozdě.
V lednu 2001 odstartoval za účelem legalizace projekt OpenDivX, který si dal za cíl napsat zcela od začátku úplně nový, otevřený kodek kompatibilní s MPEG-4. Původci této snahy byli zmínění hackeři. Otevřenost ale nebyla dokonalá, protože nakládání se zdrojovými kódy bylo omezeno a zápis do CVS byl povolen jen vybraným lidem. Sparky, jeden z programátorů, do projektu přispěl novým kódovacím jádrem encore2, které bylo o hodně lepší než původní a někteří usoudili, že by se na tom dalo vydělat. Přetáhli Sparkyho, kód byl uzavřen, Encore2 bylo z CVS bez varování odstraněno a stalo se základem komerčního DivX 4. Tento postup rozezlil ostatní programátory, kteří byli názoru, že jejich práce byla zneužita. Použili všechny části kódu, které ještě měly vyhovující licenci a v projektu pokračovali. Následně byl všechen kód původního OpenDivX nahrazen a vznikl Xvid, který je pod veřejnou licencí GPL.
OGG Theora
Oproti XviD u kterého je spekulace a o vlastnictví Microsoftu nevyhnutelná či spekulace o MP3 LAME který právě s XviDem zcela úzce souvisí OGG Theora naopak spadá do zcela otevřených bezplatné alternativy.OGG Theora je dalším projektem neziskové nadace Xiphophorus o které již bylo zmíněno v článku číslo 1 v souvislosti s OGG Vorbis.Ano kladete-li si otázku zda tento formát spadá pod projekt ogg pak vám tuto domněnku mohu jen potvrdit.Kontejner koncovky ale není označován jako (.ogg)ale nýbrž (.ogv) nějo jako ogg video nebo tak nějak.I zde si můžete nastavit kvalitu obrazu,rychlost snímků za sekundu zvukový formát však nikoliv.Pokud jste se u této věty zarazili pak zcela zbytečně:,,Jelikož formát OGG Theora spadá do projektu ogg či spíše ogv jeho výchozím zvukovým formátem je právě onen OGG Vorbis o kterém bylo již tolikráte zmíněno v předchozím článku.´´Poslední otázkou také zůstávat který z těchto dvou svobodných video-formátů si vybrat?
Ke kterému formátu se více přiklonit ke Xvid nebo k OGG Theora?
Jelikož nezisková organizace Xiphophorus má zcela jasnou filozofii nabízet svoje formáty OGG Vorbis,Speex či OGG Theora zcela zdarma mohli bychom jen spekulovat nad otevřeným XvidD(...)Jelikož ale oba projekty spadají pod licenci GNU-GPL nemáte se čeho bát.Jediné co možná zamrzí je samtná kvalita OGG Theora oproti XviD je jednoznačně horší pokud ale používáte nějakou linuxovou distribuci například Linux – Mandriva , Linux OpenSuse či Linux - Ubuntu pak právě formáty jako jsou FLAC,OGG Vorbis,Speex či OGG Theora jsou v systému podporovány jako výchozí kvůli svobodné licenci GNU-GPL tak bude nezbytné v linuxových distribucích nutné kodeky jako jsou(MP3,WMA,AAC,DivX,WMV,DVD MPEG-2 MPEG-4)doinstalovat.Autorem této druhé čísti prezentace je Lukáš Měřínský kterou napsal dne 30.11.2010 v čase 23:27.