Zajímá vás linux? Část 2 - Co je to licence GNU-GPL
Licence GNU-GPL je forma svobodné licence podle níž má každý uživatel tato čtyři práva
PRÁVO 1:Libovolný operační systém založený na bázi jádra linux si můžete bezplatně stáhnout.
Kompletní seznam všech 326ti linuxových distribucí je na
http://www.distrowatch.com
PRÁVO 2 Libovolný operační systém založený na bázi jádra linux můžete svobodně požívat bez omezení
PRÁVO 3 Libovolný operační systém založený na bázi jádra linux můžete svobodně komukoliv volně - zdarma a nebo za nízký poplatek distribuovat a to jakkoliv a komukoliv podmínkou vššak zůstává aby práva těchto čtyř svobod zůstala uživatelům svobodného operačního systému zachována.
PRÁVO 4 Libovolný operační systém založený na bázi jádra linux může kdokoliv a jakkoliv upravovat avšak musí umožňovat dáíl software upravovat a vylepšovat.
Tak by se dala celkem přesně vystihnout licence GNU-GPL
Pokud byste si chtěli podrobněji přečíst licenčín podmínky zde je máte:
Softwarové licence jsou většinou navrženy tak, že vám odebírají právo svobodného sdílení a úprav programů. Smyslem GNU General Public License je naproti tomu zaručit svobodu ke sdílení a úpravám svobodného softwaru - pro zajištění svobodného přístupu k tomuto softwaru pro všechny jeho uživatele. Tato General Public License se vztahuje na většinu softwaru nadace Free Software Foundation a na jakýkoli jiný program, jehož autor se přikloní k jejímu používání. (Některý další software od Free Software Foundation je namísto toho pokryt GNU Lesser General Public License.) Můžete ji rovněž použít pro své programy.
Pokud mluvíme o svobodném softwaru, máme na mysli svobodu, nikoliv cenu. Naše General Public License je navržena pro zajištění toho, že můžete svobodně šířit kopie svobodného softwaru (a účtovat si poplatek za tuto službu, pokud chcete), že obdržíte zdrojový kód anebo jej můžete získat, pokud ho chcete, že můžete tento software modifikovat nebo jeho části použít v nových svobodných programech; a že víte, že tyto věci smíte dělat.
Abychom mohli vaše práva chránit, musíme vytvořit omezení, která zakáží komukoli vám tato práva odepírat nebo vás žádat, abyste se těchto práv vzdal. Tato omezení se promítají do jistých povinností, kterým musíte dostát, pokud šíříte kopie dotyčného softwaru anebo ho modifikujete.
Například, šíříte-li kopie takového programu, ať již zdarma nebo za poplatek, musíte poskytnout příjemcům všechna práva, která máte sám. Musíte zaručit, že příjemci rovněž dostanou anebo mohou získat zdrojový kód. A musíte jim ukázat tyto podmínky, aby znali svá práva.
Vaše práva chráníme ve dvou krocích: (1) autorizací softwaru a (2) nabídkou této licence, která vám dává právoplatné svolení ke kopírování, šíření a modifikaci softwaru.
Kvůli ochraně každého autora i nás samotných chceme zajistit, aby každý chápal skutečnost, že pro svobodný software neplatí žádné záruky. Je-li software někým jiným modifikován a poslán dále, chceme, aby příjemci věděli, že to, co mají, není originál, takže jakékoliv problémy vnesené jinými se neodrazí na reputaci původních autorů.
Konečně, každý svobodný program je neustále ohrožen softwarovými patenty. Přejeme si zamezit nebezpečí, že redistributoři svobodného programu obdrží samostatně patentová osvědčení a tím učiní program vázaným. Abychom tomu zamezili, deklarovali jsme, že každý patent musí být buď vydán s tím, že umožňuje každému svobodné užití, anebo nesmí být vydán vůbec.
Přesná ustanovení a podmínky pro kopírování, šíření a modifikaci jsou uvedeny dále na stránkách:http://www.gnu.cz/article/32/